اطلاعیه ها

برای رویت اطلاعیه ها اینجا کلیک نمایید.

آمار بازدیدهای سایت

دانشکده مهندسی عمران

وب سایت:                http://civeng.ut.ac.ir

تلگرام:        http://telegram.me/civengut

 

کلیه اطلاعیه های رسمی دانشکده مهندسی عمران صرفاً از این دو طریق اعلام می گردند

تاریخچه

رشته مهندسی عمران یکی از رشته‌های اصلی و پرجاذبه گروه فنی و مهندسی و از نخستین رشته‌های دانشگاهی است که با تأسیس دارالفنون در سال 1231 شمسی، یعنی آغاز دوره جدید تحصیلات دانشگاهی در ایران، دایر شده است. این رشته در سال 1313 با افتتاح اولین دانشگاه ایران، یعنی دانشگاه تهران، به صورت یکی از رشته‌های اولیه دانشکده فنی در آن دایر گردید و با پشتکار و همت اساتید خبره و مجرب موفق شد 12 نفر فارغ‌التحصیل در سال 1317 داشته باشد.

این رشته در ابتدا به نام رشته «راه و ساختمان» شهرت داشت و از دیگر رشته‌های فنی و مهندسی مستقل نبود؛ لیکن در سال 1334 که دانشکده فنی دانشگاه تهران به تأسیس شعباتی مستقل در رشته‌های فنی پرداخت، با نام راه و ساختمان از دیگر رشته‌ها منفک شد و به صورت مستقل به کار آموزشی و پژوهشی ادامه داد. این رشته همواره مستعدترین و باهوش ترین جوانان را به سوی خود جذب کرده است و امروزه بیشتر فارغ التحصیلان آن با کارایی کامل در کشور فعالیت دارند و نقش بارزی را در عمران و آبادانی میهن اسلامی ایفا می­کنند.

پس از انقلاب، گروه راه و ساختمان بر اساس سیاستهای انقلاب فرهنگی و نظام جدید دانشگاهی به گروه مهندسی عمران تغییر نام داد و متکفل اجرای رشته‌‌ی مهندسی عمران ـ عمران در دوره کارشناسی و گرایشهای سازه، سازه‌های هیدرولیکی، مکانیک خاک و مهندسی پی و دیگر گرایشهای وابسته به مهندسی عمران در مقاطع تحصیلات تکمیلی گردید.

دانشکده مهندسی‌ عمران‌، در طول‌ حیات هشتاد ساله‌ خویش‌، همواره‌ به‌ جهت‌ بهره‌گیری‌ از اساتید برجسته‌ و پذیرش‌ دانشجویان‌ زبده‌ توانسته‌ است‌ بهترین‌ و کارآزموده‌ ترین‌ مهندسان‌ را تقدیم‌ این‌ مرز و بوم‌ نماید که‌ اینک‌ هر یک‌ از این‌ دانش‌ آموختگان‌ در گوشه‌‌ای‌ از میهن‌ اسلامی‌ به‌ خدمت‌ مشغولند و تصدی‌ مسئولیت‌های‌ مختلف‌، از مدیریت‌ چندین‌ وزارتخانه‌ بزرگ‌ تا بالاترین‌ رده‌‌های تخصصی‌، مهندسی‌ و آموزشی بخش‌های مختلف صنعت کشور را بر عهده‌ دارند.

دانشکده مهندسی عمران دانشگاه تهران در حال حاضر دارای 53 عضو هیأت علمی شامل 18 استاد، 15  دانشیار، 20 استادیار است که در گرایش‌های مختلف مهندسی عمران به شرح زیر فعال می باشد:

-         مهندسی عمران - عمران (کارشناسی)

-         مهندسی سازه (کارشناسی ارشد و دکتری)

-         مهندسی زلزله (کارشناسی ارشد و دکتری)

-         مهندسی آب و سازه های هیدرولیکی (کارشناسی ارشد و دکتری)

-         مهندسی ژئوتکنیک (کارشناسی ارشد و دکتری)

-         مهندسی  و مدیریت ساخت (کارشناسی ارشد و دکتری)

-         مهندسی سواحل، بنادر و سازه های دریایی (کارشناسی ارشد و دکتری)

-         مهندسی و مدیریت منابع آب (کارشناسی ارشد و دکتری)

-         مهندسی محیط زیست (کارشناسی ارشد و دکتری)

-         مهندسی راه و ترابری (کارشناسی ارشد و دکتری)

 

 دانشکده مهندسی عمران دانشگاه تهران در حال حاضر دارای حدود 500 دانشجوی کارشناسی، 400 دانشجوی کارشناسی ارشد و 200 دانشجوی دکتری می‌باشد.

در حال حاضر، مرکز کامپیوتر و آزمایشگاههای مجهز دانشکده مهندسی عمران، امکاناتی منحصر به فرد را در اختیار فعالیت‌های آموزشی و پژوهشی دانشکده قرار می‌دهند.