قطب علمی مهندسی و مدیریت زیرساخت‌های عمرانی

 

معرّفی

قطب علمی مهندسی و مدیّریت زیرساخت‌های عمرانی

 

بر اساس سیاست‌های توسعه علمی مبتنی بر دانایی محوری که مبنای برنامه‌های توسعه در کشور قرار گرفته است، در برنامه‌های سوم و چهارم توسعه اقتصادی و اجتماعی جمهوری اسلامی ایران و سند چشم‌انداز 20 ساله کشور که مورد تصویب عالی‌ترین مقامات و ارگان‌های کشور قرار گرفته است، در هر یک از دانشگاه‌های کشور که مجموعه تخصصی مناسبی در هر یک از زمینه‌های علمی وجود داشته باشد، آن مرکز علمی در صورت کسب امتیازات علمی و پژوهشی لازم، از سوی وزارت علوم، تحققیقات و فنّاوری به عنوان قطب علمی در آن زمینه خاص معرفی می‌گردد. در حال حاضر دانشکده فنّی دانشگاه تهران با داشتن 10 قطب علمی، یک‌چهارم قطب‌های علمی بخش فنّی و مهندسی را به خود اختصاص داده است. یکی از این قطب‌ها که در سال 1384 تشکیل گردید، قطب علمی مهندسی و مدیریّت زیرساخت‌های عمرانی است که با همکاری اساتید دانشکده مهندسی عمران دانشگاه تهران ایجاد شده است.  

زیرساخت‌ها، ابنیه فنی یا تأسیسات زیربنایی‌ای هستند که خدمات ضروری و پیش‌نیازهای لازم برای زندگی مطلوب بشر را فراهم می‌کنند. بنابراین در طراحی، ساخت و بهره‌برداری از آنها مفاهیمی چون قابلیّت اطمینان، امنیّت، مدیریّت بهره‌برداری، تعمیر، نگهداری و نوسازی از اهمیت ویژه‌ای برخوردار هستند. بطور مثال زیرساخت‌ها مجموعه سیستم‌های بزرگراه‌ها، پل‌ها، راه‌آهن‌ها، جاده‌های ترانزیت، شبکه‌های جمع‌آوری فاضلاب، سیستم‌های آب‌رسانی، مخازن ذخیره آب، سدها، راه‌های آبی و بنادر را شامل می‌شوند. همچنین نیروگاه‌ها، آتش‌نشانی‌ها، کلانتری‌ها، زندان‌ها، مدارس، مراکز مخابراتی و ساختمان‌های دولتی نیز جزئی از زیرساخت‌ها محسوب می‌شوند.

 سیر تحولات اجتماعی، اقتصادی، صنعتی و شهری، نگرش جدیدی را در توسعه و بازسازی زیرساخت‌ها در سطح ملی و منطقه ای می‌طلبد. بسیاری از زمینه‌های مهندسی در بخشهای طراحی زیرساخت‌ها سیر تکاملی خود را طی نموده‌اند ولی در زمینه برنامه‌ریزی و مدیریت، نگهداری، بازسازی، و ارتقای این بخش‌ها، حرکت‌ها غیرهماهنگ و در برخی مواقع تصادفی بوده است. در طراحی تاسیسات زیربنایی و سازه‌های وابسته به آن‌ها، بالا بردن اطمینان‌پذیری مقاومت سازه در مقابل بار لرزه‌ای و کمّی نمودن عدم قطعیت‌ها در طرّاحی از چالش‌های مهمّ پژوهشی و اجرایی بشمار می‌آید. مقابله با بحران‌های حاصل از خرابی و شکست سیستم، شناسایی نقاط آسیب‌پذیر و پتانسیل خطر در مقابل زمین‌لرزه و دیگر حوادث غیرمترّقبه مثل سیلاب و خشکسالی و ترکیب تمهیدات سازه‌ای و غیرسازه‌ای در برخورد با بلایای طبیعی و غیرطبیعی نیازمند نگرش و تعامل طبقه متخصّص در ایجاد ساختارهایی است که در قالب این قطب علمی به آن پرداخته می‌شود.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


ورود

ورود به حساب کاربری

نام کاربری *
رمز ورود *
مرا بخاطر داشته باش
 

اطلاعات تماس:

آدرس : خیابان انقلاب - دانشگاه تهران - پردیس دانشکده‌های فنی - دانشکده مهندسی عمران

صندوق پستی : 11155-4563
کدپستی: 1417613131

تلفن: 61112273-021 ، 66498981-021
نمابر: 66403808-021