معرفی دانشکده مهندسی عمران

تاریخچه دانشکده :

 رشته مهندسی عمران یکی از رشته‌های اصلی و پرجاذبه گروه فنی و مهندسی و از نخستین رشته‌های دانشگاهی است که با تأسیس دارالفنون در سال 1231 شمسی، یعنی آغاز دوره جدید تحصیلات دانشگاهی در ایران، دایر شده است. این رشته در سال 1313 با افتتاح اولین دانشگاه ایران، یعنی دانشگاه تهران، به صورت یکی از رشته‌های اولیه دانشکده فنی در آن دایر گردید و با پشتکار و همت اساتید خبره و مجرب موفق شد 12 نفر فارغ‌التحصیل در سال 1317 داشته باشد.

این رشته در ابتدا به نام رشته «راه و ساختمان» شهرت داشت و از دیگر رشته‌های فنی و مهندسی مستقل نبود؛ لیکن در سال 1334 که دانشکده فنی دانشگاه تهران به تأسیس شعباتی مستقل در رشته‌های فنی پرداخت، با نام راه و ساختمان از دیگر رشته‌ها منفک شد و به صورت مستقل به کار آموزشی و پژوهشی ادامه داد. این رشته همواره مستعدترین و باهوش ترین جوانان را به سوی خود جذب کرده است و امروزه بیشتر فارغ التحصیلان آن با کارایی کامل در کشور فعالیت دارند و نقش بارزی را در عمران و آبادانی میهن اسلامی ایفا می­کنند.

پس از انقلاب، گروه راه و ساختمان بر اساس سیاستهای انقلاب فرهنگی و نظام جدید دانشگاهی به گروه مهندسی عمران تغییر نام داد و متکفل اجرای رشته‌‌ی مهندسی عمران ـ عمران در دوره کارشناسی و گرایشهای سازه، سازه‌های هیدرولیکی، مکانیک خاک و مهندسی پی و دیگر گرایشهای وابسته به مهندسی عمران در مقاطع تحصیلات تکمیلی گردید.

امروزه دانشکده مهندسی عمران پردیس دانشکده‌های فنی دانشگاه تهران یکی از دانشکده­های آموزشی بزرگ است که در حال گسترش و راه‌اندازی گرایشهای و رشته‌های نوین دانشگاهی نیز می‌باشد. حدود وظایف و وسعت فعالیت این دانشکده در مقایسه با دانشگاه‌های تخصصی بسیار فراتر از حد یک دانشکده متعارف است و در حال توسعه به سمت دانشکده‌ای بین المللی در مجتمع دانشگاهی فنی و مهندسی از دانشگاه بزرگ و جامع تهران می‌باشد.

  دانشکده مهندسی عمران  همواره در تلاش بوده است که به بهترین نحو ممکن، قسمت عمده‌ای از نیاز کشور به مهندسین عمران را برآورده سازد. این دانشکده نه تنها تا کنون بیشترین تعداد فارغ‌التحصیل را نسبت به سایر رشته‌های مهندسی در دانشکده فنی یا سایر دانشگاهها داشته است، بلکه به دلیل بالا بودن سطح علمی اساتید و پشتکار دانشجویان، همواره بهترین و متعهدترین مهندسین را به جامعه هدیه کرده است.

تعداد فارغ التحصیلان این دانشکده تا پایان سال 1390 بیش از 6000 نفر می‌باشد. هم اکنون نیز در حدود 1200 نفر دانشجو در دانشکده مهندسی عمران  در مقاطع کارشناسی (لیسانس)، کارشناسی ارشد (فوق لیسانس) و دکتری مشغول به تحصیل می‌باشند.

 

رشته ها و مقاطع تحصیلی مختلف دانشکده مهندسی عمران

دوره تحصیلی دانشکده فنی از بدو تأسیس تا سال تحصیلی 45-1344 چهار سال و ارزش آن برابر فوق لیسانس بود. از سال تحصیلی 45-1344 سیستم آموزشی دانشکده به سیستم واحدی تغییر یافت و یک سال به دوره دانشکده افزوده شد. به این ترتیب که پس از پنج سال تحصیل، ارزش تحصیل فارغ‌التحصیلان، فوق لیسانس (پیوسته) شناخته می‌شد. از سال 1358 تاکنون دانشجویان از بین دانش آموزان تراز اول کنکور سراسری در مقطع کارشناسی (لیسانس) پذیرفته و به تحصیل می‌پردازند و برای ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد باید در کنکور ورودی شرکت کرده و پذیرفته شوند.

دانشکده مهندسی عمران  دانشکده فنی در دوره کارشناسی تنها دارای یک گرایش مهندسی عمران است تا مهندسین خبره تربیت گردند که در تمام فعالیتهای عمرانی اعم از اجرایی، طراحی، مشاوره و مدیریت تخصص و مهارت کافی داشته باشند.

 دانشکده مهندسی‌ عمران‌، در طول‌ حیات هشتاد ساله‌ خویش‌، همواره‌ به‌ جهت‌ بهره‌گیری‌ از اساتید برجسته‌ و پذیرش‌ دانشجویان‌ زبده‌ توانسته‌ است‌ بهترین‌ و کارآزموده‌ ترین‌ مهندسان‌ را تقدیم‌ این‌ مرز و بوم‌ نماید که‌ اینک‌ هر یک‌ از این‌ دانش‌ آموختگان‌ در گوشه‌‌ای‌ از میهن‌ اسلامی‌ به‌ خدمت‌ مشغولند و تصدی‌ مسئولیت‌های‌ مختلف‌، از مدیریت‌ چندین‌ وزارتخانه‌ بزرگ‌ تا بالاترین‌ رده‌‌های تخصصی‌، مهندسی‌ و آموزشی بخش‌های مختلف صنعت کشور را بر عهده‌ دارند.

دانشکده مهندسی عمران دانشگاه تهران در حال حاضر دارای 53 عضو هیأت علمی شامل 18 استاد، 15  دانشیار، 20 استادیار است که در گرایش‌های مختلف مهندسی عمران به شرح زیر فعال می باشد:

  • مهندسی عمران - عمران (کارشناسی)
  • مهندسی سازه (کارشناسی ارشد و دکتری)
  • مهندسی زلزله (کارشناسی ارشد و دکتری)
  • مهندسی آب و سازه های هیدرولیکی (کارشناسی ارشد و دکتری)
  • مهندسی ژئوتکنیک (کارشناسی ارشد و دکتری)
  • مهندسی  و مدیریت ساخت (کارشناسی ارشد و دکتری)
  • مهندسی سواحل، بنادر و سازه های دریایی (کارشناسی ارشد و دکتری)
  • مهندسی و مدیریت منابع آب (کارشناسی ارشد و دکتری)
  • مهندسی محیط زیست (کارشناسی ارشد و دکتری)
  • مهندسی راه و ترابری (کارشناسی ارشد و دکتری)

 

دانشکده مهندسی عمران دانشگاه تهران در حال حاضر دارای حدود 500 دانشجوی کارشناسی، 400 دانشجوی کارشناسی ارشد و 200 دانشجوی دکتری می‌باشد.

تأسیس قطب عملی مهندسی و مدیریت زیرساختهای عمرانی که به تأئید وزارت علوم، تحقیقات و فناوری رسیده است، نشان دهنده قابلیتهای ویژه این دانشکده در انجام پژوهشهای تخصصی و بین رشته‌ای است. همچنین مرکز کامپیوتر و آزمایشگاههای مجهز دانشکده مهندسی عمران،  به شرح زیر امکاناتی منحصر به فرد را در اختیار فعالیت های آموزشی و پژوهشی دانشکده قرار می‌دهند:

 

سامانه­‌های ارتباطی دانشکده

آدرس بخش مرکزی (ساختمان شماره یک) : خیابان انقلاب - دانشگاه تهران - پردیس دانشکده‌های فنی - دانشکده مهندسی عمران

صندوق پستی : 11155-4563
کدپستی: 1417613131

تلفن: 61112273-021 ، 66498981-021
نمابر: 66403808-021


آدرس ساختمان رهنما (شماره دو) : میدان انقلاب، خیابان کارگر شمالی، نبش کوچه بدیع الزمان فروزانفر، پلاک 1431

کدپستی: 1417953111

تلفن  : 61113862 الی 61113866

 اطلاع رسانی دانشکده مهندسی عمران از دو طریق زیر صورت می پذیرد:

وب سایت:                 http://civeng.ut.ac.ir

تلگرام:        http://telegram.me/civengut

 

همچنین سامانه های مورد نیاز دانشجویان در امور آموزشی و فناوری اطلاعات به شرح زیر می باشند:

سامانه آموزش گلستان: http://ems.ut.ac.ir/fa

سامانه پشتیبانی خدمات فناوری اطلاعات : http://its3.ut.ac.ir/fa

 

علاوه بر  وب سایت­ و کانال تلگرام دانشکده، همه آیین­‌نامه‌های لازم و اخبار ضروری را تحت پوشش قرار می‌دهند:

معاونت آموزشی و تحصیلات تکمیلی: http://egufa.ut.ac.ir

معاونت آموزشی دانشگاه تهران: http://academics.ut.ac.ir/fa

 

 


اطلاعات تماس:

ساختمان مرکزی: خیابان انقلاب، دانشگاه تهران، پردیس دانشکدگان فنی

صندوق پستی : 11155-4563
کدپستی: 1417613131

تلفن: 61112273-021 ، 66498981-021
نمابر: 66403808-021

ساختمان شماره 2: میدان انقلاب، خیابان کارگر شمالی، نبش کوچه فروزانفر، پلاک 1431